Lakier dyspersyjny. Połysk vs. Mat – który wybrać? Porównanie i wskazówki
Lakiery dyspersyjne to powszechnie używane lakiery w przemyśle i produkcji. Wykorzystuje się je przede wszystkim do zadruku opakowań papierowych, ale nie tylko. Firma CHEMTEX to renomowany producent lakierów dyspersyjnych, farb drukarskich oraz klejów do papieru. Dowiedz się, co wyróżnia lakiery dyspersyjne i jakie są ich najważniejsze cechy.
Lakier dyspersyjny - podstawowe informacje
Lakier dyspersyjny bywa nazywany lakierem wodnym ze względu na dużą zawartość wody w jego składzie. Lakier wysycha zarówno poprzez wsiąkanie, jak i odparowanie. Wyróżniamy kilka rodzajów lakierów dyspersyjnych, różniących się przeznaczeniem:
- błyszczące,
- matowe,
- zabezpieczające,
- podkładowe,
- antypoślizgowe,
- UV,
- zapachowe,
- zdrapkowe,
- fluorescencyjne.
Szeroki wybór typów lakierów dyspersyjnych sprawia, że jest on powszechnie stosowany we współczesnych drukarniach do zabezpieczenia i poprawienia atrakcyjności wizualnej papierowych powierzchni różnego przeznaczenia.
Definicja lakieru dyspersyjnego
Lakier dyspersyjny składa się w 55% z wody i w 45% z polimerów, wosku i środków pomocniczych. Jego cząsteczki nie są reaktywnie chemicznie, co czyni go lakierem ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia.
Lakier dyspersyjny szybciej odparowuje, dlatego powszechnie wykorzystuje się go w zadruku opakowań papierowych. Sprawdza się też na grubszych rodzajach papieru i może być stosowany wybiórczo lub całościowo.
Proces lakierowania UV, a lakier dyspersyjny
Lakiery UV to również popularna metoda zabezpieczania powierzchni drukowanych. Proces polega na utrwalaniu lakieru poprzez poddanie go promieniowaniu UV. Wtedy lakier się utwardza i utrwala, dając estetyczny efekt.
Lakiery dyspersyjne dają podobne efekty, a dzięki ekologicznemu składowi mogą być stosowane także na elementach mających bezpośredni kontakt z żywnością. Jego stosowanie nie budzi żadnych zastrzeżeń związanych z bezpieczeństwem konsumentów.
Lakier dyspersyjny połyskowy
Jednym z rodzajów lakierów dyspersyjnych będących w powszechnym użytku jest lakier z połyskiem.
Zastosowania lakieru połyskowego
Lakier błyszczący nadaje powierzchniom bardzo estetycznego wykończenia i je uszlachetnia. Jednocześnie chroni je przed wpływem wilgoci czy zadrapaniem. Dyspersyjny lakier z połyskiem wykorzystuje się w druku opakowań spożywczych, produktów kosmetycznych, ale też kalendarzy, katalogów, ulotek czy folderów reklamowych.
Wpływ lakieru połyskowego na wygląd opakowań
Z punktu widzenia marketingowego błyszczące opakowania prezentują się luksusowo i kojarzą się z wysoką jakością.
Po tę formę wykończenia opakowań chętnie sięgają producenci słodyczy, kawy i herbaty, opakowań prezentowych czy kosmetyków. Lakier błyszczący dodaje im klasy, elegancji i wzbudza w konsumentach skojarzenia związane z dobrą marką, wysokiej jakości produktem oraz czymś, co warto kupić.
Lakier dyspersyjny matowy
Innym, równie popularnym, co lakier błyszczący, jest dyspersyjny lakier matowy. Stosuje się go na różnych powierzchniach w celu uszlachetnienia druku oraz odpowiedniego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zastosowania lakieru matowego
Lakier dyspersyjny matowy sprawia, że powierzchnia wydruku jest zabezpieczona przed różnymi uszkodzeniami, znacząco poprawia estetykę projektu oraz go uszlachetnia. Matowe wykończenie sprawdza się zarówno w przypadku produktów premium, gdyż wygląda stylowo i elegancko, jak i w produktach codziennego użytku, dodając im nieco nowoczesności.
Estetyka opakowań z wykorzystaniem lakieru matowego
Opakowania z matowym wykończeniem prezentują się nowocześnie i minimalistycznie. Dodatkowo można je połączyć z wybiórczo nałożonym lakierem z połyskiem, by uzyskać niezwykle oryginalny i atrakcyjny wizualnie efekt.
Taką metodę lakierowania często stosuje się na opakowaniach na perfumy, biżuterię czy ekskluzywne kosmetyki, ale też w branży spożywczej, na przykład na bombonierkach i czekoladach.
Lakier dyspersyjny matowy ma też zastosowanie w przypadku ulotek, plakatów, okładek książek, zeszytów i innych artykułów biurowych. Dzięki temu wydruk prezentuje się, jakby został wykonany na papierze bardzo wysokiej jakości.
Podsumowanie
Lakiery dyspersyjne to ekologiczne rozwiązanie w świecie druku, gdyż w większości składają się z wody, a inne ich cząsteczki nie są reaktywne chemicznie. Lakiery błyszczące i matowe znajdują zastosowanie w zabezpieczaniu i uszlachetnianiu papierowych powierzchni w wielu gałęziach przemysłu.
Można je śmiało stosować w zabezpieczaniu opakowań spożywczych, gdyż lakiery dyspersyjne są ekologiczne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Ich zastosowanie nie tylko poprawia właściwości papieru, ale też utrwala druk i czyni go bardziej atrakcyjnym wizualnie dla konsumentów.
Firma CHEMTEX specjalizuje się w sprzedaży lakierów dyspersyjnych różnego przeznaczenia. Wieloletnie doświadczenie i obecność na rynku sprawiają, że jesteśmy godnym zaufania partnerem w biznesie.
Oferujemy najwyższej jakości produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb, a wszyscy nasi klienci mogą liczyć na korzystne rabaty, bez względu na wielkość i częstotliwość zamówień. Zapraszamy do kontaktu!